A szállítási költség 15000 Ft felett ingyenes

Egészséges életmód

Az időszakos böjt előnyei-hátrányai az egészség és a fogyás szempontjából

Grandia
Az időszakos böjt előnyei-hátrányai az egészség és a fogyás szempontjából

Az időszakos böjt napjaink egyik legnépszerűbb étkezési mintája és egyben trendje is, melyet egyre többen választanak az egészséges életmód részeként, valamint a testsúlycsökkentés elősegítése érdekében. De vajon megéri-e kipróbálnunk? Milyen előnyei és hátrányai vannak, illetve kinek nem ajánlott? Az alábbi cikkben ezekre adunk részletes és tudományosan megalapozott válaszokat.

Mi is az az időszakos böjt?

Az időszakos böjt (angolul „intermittent fasting”, amit „IF”-nek rövidítenek) egy olyan táplálkozási minta, amely a böjtölési és az étkezési időszakok ciklikus váltogatását jelenti. Fontos kiemelni, hogy nem azt határozza meg számunkra, hogy milyen ételeket kell vagy lehet fogyasztanunk, hanem azt, hogy mikor tegyük azt.

A három legelterjedtebb és legnépszerűbb formája közé tartozik:

  • a 16/8 módszer: 16 órás böjtöt és 8 órás étkezési ablakot foglal magában.
  • az 5:2 felosztás: hetente két nap drasztikusan csökkentett kalóriabevitelt (általában 500-600 kalória), míg a többi öt nap normál étkezést jelent.
  • a 24 órás böjt: hetente egyszer vagy kétszer 24 órás böjtölést, tehát teljes táplálékmegvonást jelent, például egyik vacsorától a másik vacsoráig.

 

Nézzük, mik lehetnek az időszakos böjt előnyei:

  • Testsúly-, és testszírszázalék csökkenés

 

Az időszakos böjt egyik legjelentősebb és egyben legvonzóbb előnye a testsúlycsökkentés elősegítése. Mivel a böjtölés idején kevesebb kalóriát viszünk be, ún. kalóriadeficit jön létre, ilyenkor szervezetünk nagyobb mértékben használja fel a raktározott zsírt energiaforrásként. Kutatások szerint az időszakos böjt hatékony eszköze lehet a testsúly-, és a testzsírszázalék csökkentésének, különösen akkor, ha az étkezési ablakban történő energiabevitelünk nem haladja meg a szükségleti értéket. 

Az időszakos böjt emellett javíthatja az inzulinérzékenységet, ami segít a vércukorszint szabályozásában. Egyes tanulmányok szerint az időszakos böjt csökkentheti az inzulinrezisztenciát, ami különösen előnyös lehet a 2-es típusú cukorbetegség megelőzése szempontjából.

Egyes tanulmányok a gyulladás markereinek csökkenését mutatják böjtöléskor, ami számos krónikus betegség egyik fő kiváltó oka, ily módon a nem fertőző krónikus betegségek kialakulásának kockázatát is csökkentheti.

  1. Sejtregeneráció és hosszabb várható élettartam

A böjtölés serkenti az ún. autofágiát. Ez a görög szó az önemésztést, a sejtek önlebontó folyamatát jelenti. A felesleges és károsodott sejtalkotók egy enzimes mechanizmus révén lebomlanak, ezáltal energia, valamint az új sejtek felépítéséhez használható anyagok szabadulnak fel. Az autofágia leegyszerűsítve tehát hozzájárul a sejtek megújulásához és az öregedési folyamatok lassításához.

  1. Az életminőség és a koncentráció javulása

Az időszakos böjt túl azon, hogy javítja az anyagcsere folyamatokat, és tehermentesíti az emésztőrendszert, jobb alvást is eredményezhet. Így nem meglepő, hogy elősegítheti a mentális fókuszt és az éberséget. Bár ez az előny egyéni tapasztalatokon alapul, és eltérő, hogy mennyi idő után jelentkezik. A kutatásokban résztvevők életminőségüket tekintve közel 20%-os javulást tapasztaltak, beleértve a fizikai és mentális egészséget, a fizikai aktivitást és a fájdalomszintet.

 

Nézzük, mik lehetnek az időszakos böjt hátrányai:

  1. Tápanyaghiány kockázata

Az időszakos böjt során előfordulhat, hogy nem jutunk elegendő tápanyaghoz – legyen az makro-, vagy mikrotápanyag-, különösen, akkor, ha a böjtölési időszakok alatt nem fektetünk elég hangsúlyt a minőségi, kiegyensúlyozott és tápanyagdús étkezésekre. Ez hosszú távon hiányállapotokhoz, ennek következtében pedig egészségügyi problémákhoz vezethet.

  1. Stressz és a hormonális egyensúly felborulása

A rendszeres böjtölés túlzott stressz lehet a szervezet számára, ami negatív hatással van a hormonális egyensúlyunkra. Egyes kutatások szerint a hosszabb böjtölési periódusok, különösen nőknél, kihatnak a reproduktív egészségre, csökkentve a termékenységet és akár menstruációs zavarhoz is vezethetnek. Éppen ezért a termékeny korban lévő, és aktuálisan babára vágyó hölgyek esetében nem javasolt az időszakos böjtölés alkalmazása.

  1. Nehézség a hosszútávú fenntartásban

Az időszakos böjt betartása és követése sokak számára nehézkes lehet, főleg olyan szociális helyzetekben, eseményeken, mint például a családi vacsorák, baráti összejövetelek, vagy éppen a nyaralás, ahol az étkezések ideje nincs összhangban a böjt ütemezésével. Ezen kívül azok, akik szigorú időbeosztás szerint élnek, szintén nehéznek találhatják az időszakos böjt követését, és ez hamar a feladásához vezethet.

Kinek nem ajánlott?

  • azok számára, akik alultápláltak vagy étkezési zavarokkal küzdenek
  • akinek termékenységi problémái vannak és/vagy mielőbb babát szeretne vállalni
  • várandósság és szoptatás idején sem ideális 
  • akinél már fennáll valamilyen egészségügyi probléma van, és emiatt gyógyszereket szed (pl.: cukorbetegségre, magas vérnyomásra, szív-, és érrendszeri betegségre stb.) – ebben az esetben mindenképpen a kezelőorvossal kell konzultálni

Összegzés

Az időszakos böjt kétségtelenül számos egészségügyi előnnyel járhat, ugyanakkor nem árt tisztában lenni a lehetséges hátrányaival is. Mint minden életmódbeli és étrendi változtatásnál, itt is az egyéni igények és sajátosságok figyelembevételével érdemes dönteni. Ammenyiben szeretnénk kipróbálni, érdemes szakértő útmutatása mellett belevágni és a böjtöt fokozatosan bevezetni a mindennapokba.